Udruženi studenti za održiv razvoj
SUPEUS (Studentska udruga za promicanje energetske učinkovitosti i savjetovanje) je interdisciplinarna udruga koja objedinjuje znanost i nove tehnologije te potiče primjenu ekološki prihvatljivih rješenja u svim društvenim i gospodarskim sektorima. SUPEUS povezuje studente i fakultete, tvrtke i strukovne organizacije iz srodnih područja, educira, širi i razmjenjuje znanja te savjetuje buduće stručnjake.
Osnivanjem svoje udruge studenti su se aktivno uključili u rješavanje problematike o klimatskim promjenama i svim područjima održivosti, a što je najvažnije – ona im je omogućila i edukaciju kako se pripremiti za budućnost. Udruga SUPEUS je osnovana 2011. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a pokrenuli su je Hrvoje Turibak, Hrvoje Turković, Marko Mišković i Josip Markežić. Uz osmišljavanje različitih projekata SUPEUS organizira radionice, seminare, konferencije i predavanja. Najznačajniji projekti su radionice SUPEUS Case Study i konferencije BUS (Budućnost ugodnog stanovanja). Članovi udruge su studenti s različitih fakulteta koji sudjeluju i prate važne događaje vezane uz teme s područja održivosti i energetske učinkovitosti. Pokrenuli su i stručni časopis SUMA tematski usmjeren na širu primjenu obnovljivih izvora energije i na održivu gradnju. Udruga kroz svoje djelovanje objedinjuje stručne izvore, različite tehničke i znanstvene discipline te inovativne tehnologije s primjenom u svim gospodarskim i društvenim sektorima.
Suradnja sa stručnjacima
Članstvo udruge je iz godine u godinu sve brojnije, uključuju se studenti s različitih, ne samo tehničkih fakulteta, proširuju se aktivnosti, a projekti obuhvaćaju sve više područja. Važno je da se u rad uključuju i studenti nižih godina kako bi stekli nova znanja i vještine koje će im biti potrebne u profesionalnom životu. Zato SUPEUS surađuje s tvrtkama i organizacijama iz područja održivosti i zaštite okoliša, kako bi uz pomoć brojnih već iskusnih vrhunskih stručnjaka bili što uspješniji u rješavanju postavljenih zadataka. Zajednički rad i razmjena znanja potiče ih na brže ostvarenje planova i pokretanje promjena, čemu posvećuju sve više pažnje.
SUPEUS Case Study
Projekt SUPEUS Case Study osmišljen je za studente tehničkih fakulteta, a sastoji se od tri radionice u kojima studentski timovi rješavaju zadatke vezane uz energetsku učinkovitost, obnovljive izvore energije i održivu gradnju. Prva disciplina je arhitektura i građevinarstvo, druga strojarstvo, a treća elektrotehnika. Radioničko natjecanje odvija se na Arhitektonskom i Građevinskom fakultetu, na FER-u i Fakultetu strojarstva i brodogradnje, tijekom različitih dana u istome tjednu. U prvom dijelu radionice stručni predavač predstavlja studentima temu natjecanja i postavlja zadatak/problem koji interdisciplinarni timovi rješavaju u drugom dijelu, a zadaci se postavljaju tako da svaki student (bez obzira na studij koji polazi) ima jednake šanse pronaći rješenje na temelju dobivenih informacija tijekom uvodnog predavanja. Na kraju tjedna priprema se prezentacija pojedinih rješenja zadataka na zadanu temu i svečano se proglašuju pobjednici.
Budućnost ugodnog stanovanja
Uz Case Study, najveći projekt SUPEUS-a je stručna konferencija BUS koja se bavi temama iz područja energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i održive gradnje. Besplatna je, a okuplja studente različitih fakulteta i usmjerenja koji zajedno slušaju predavanja, uče i raspravljaju o problemima. Predavači su vrhunski profesori s različitih fakulteta te stručnjaci iz gospodarstva. Predavanja su ograničena na 20 minuta i studenti uredno prekidaju predavače, ako se ne “nose s vremenom”. Studenti na tim događanjima dobivaju informacije o aktualnim trendovima iz područja energetike i održive gradnje, upoznaju se s novim tehnološkim rješenjima te s njihovom primjenom u praksi. Na dosadašnjim konferencijama sudjelovalo je više od tisuću studenata i stotinjak predavača, a ovom se projektu pridružuje i sve više tvrtki.
Četrnaesta BUS konferencija
Ovogodišnja četrnaesta BUS konferencija pod nazivom GreenTalks: Izvan Okvira, održana je u ožujku na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu. Sudjelovalo je 170 studenata, iz Zagreba, Šibenika, Osijeka i Rijeke te brojni stručni partneri SUPEUS-a i fakultetski predavači. Konferencija je bila podijeljena u tri bloka – Od ideje…kroz praksu…do realnosti, a govorilo se o financiranju, planiranju i projektiranju projekata u skladu sa zakonima i pravilima održivosti.
Od ideje…U prvom bloku Od ideje… predavali su: Marko Markić, dipl. ing. građ. (GBC Croatia) o DGNB System alatu za ocjenu održivosti građevinskih projekata, zatim je dr. sc. Josip Zdenković, dipl. ing. el. (Schrack Technik) govorio o izazovima izgradnje fotonaponskih sustava i pojasnio s čime se sve izvođači i investitori suočuju s obzirom na nejasne norme, zahtjevne regulative i tehnološke promjene. Matija Vajdić, mag. ing. el. (Institut Hrvoje Požar) je govorio o izazovima i rješenjima integracije obnovljivih izvora energije, a Anđelka Toto-Ormuž (Rockwool Adriatic) održala je predavanje Nikad ranije viđena transformacija zgrada i istaknula kako EU uvodi obvezu postavljanja solarnih panela na krovove.
…kroz praksu…U drugom bloku …kroz praksu… govorio je Goran Suša, mag. ing. mech. (Amelicor Engineering) o projektu Fast Track – o gradnji tvornice COVID cjepiva u manje od godinu dana u vrijeme pandemije, što je bio izuzetan pothvat. Iduće predavanje održao je prof. art. Ljubomir Miščević, dipl. ing. arh. o prvoj implementaciji fasadnog sustava ECO-SANDWICHÒ s osvrtom nakon deset godina iskustva. Taj inovativni sustav omogućuje ostvarenje standarda pasivne kuće A+. Zatim je Mario Jukić, mag. ing. petrol. govorio o radovima na ispitivanju geotermalne bušotine Križevčanka 1, a Anica Miholčić, mag. ing. aedif. i Stjepan Ivanić, mag. ing. el. završili su blok s predavanjem o međunarodnom projektu samoodržive kuće Koncept MemBrain koja crpi energiju iz obnovljivih izvora. To je primjer kako i koliko studentski entuzijazam i trud može pridonijeti održivoj budućnosti.Na ovom projektu sudjelovao je i Schrack Technik davnih godina osiguravajući opremu i predavajući potrebno znanje za samoodrživo napajanje kuće. Detalji ovog rada opisani su u našem priručniku Otočni fotonaponski sustavi u praksi.
…do realnosti . Konferencija je završena panel-raspravom na temu Koliko nas košta održiva budućnost? Moderator je bio predsjednik Društva Arhitekata Zagreb, Ivan Križić, mag. ing. arch. dok su u raspravi sudjelovali projektanti, proizvođači, izvođači i ostali. Govorilo se o troškovima održivog razvoja i financiranju energetski učinkovitih projekata. Rasprava je pokazala: održiva budućnost ima svoju neizbježno visoku cijenu, no pritom može pomoći pametno planiranje i interdisciplinarna suradnja.
Nova uprava, nove aktivnosti…
Uz brojna događanja i vanjske aktivnosti, cijele ove akademske godine (2024./2025.) bilo je živo i u SUPEUS-u. Održane su brojne interne edukacije iz područja energetike, arhitekture, građevinarstva i srodnih struka, pri čemu su članovi razmjenjivali znanja i iskustva, što će im uvelike pomoći u daljnjem školovanju i profesionalnom radu. Osim toga, 10. lipnja je izabrana XV. uprava udruge. SUPEUS-ovo kormilo preuzima ženski tim: Maria Poslek (AF), Mihaela Gašpar (FKIT) i Andra Kruna Ramsay (EF). Uz daljnji razvoj projekata poput Case Studyja, BUS-a i ostalih ova ženska ekipa planira pokretati nove aktivnosti, proširiti ih na sva tematska područja bitna za održivi razvoj i pojačati suradnju sa srodnim organizacijama. Supeovci vole što rade i zajedno si sami otvaraju put koji vodi u zdraviju budućnost. Samo hrabro naprijed!
Lidija Orešković, lipanj 2025.