Uvod
Dužna pažnja prema smanjenju negativnih utjecaja poduzeća na ljude i okoliš postaje jedna od obveza pri upravljanju poduzećem. Ovisno o veličini poduzeća obveza dužne pažnje će u Europskoj uniji biti u primjeni za tri ili četiri godine, s time da će manja poduzeća moći obvezu odgoditi za još godinu dana.
U lipnju 2023. godine Europski parlament je na svojoj sjednici usvojio stajalište o pravilima za uključivanje dužne pažnje u upravljanje poduzećima na području Europske unije. Pregovaračko stajalište Parlamenta za razgovore o dužnoj pažnji s državama članicama EU-a usvojeno je s uvjerljivom većinom glasova eurozastupnika. Eurozastupnici žele usmjeriti poduzeća na području EU-a prema smanjenju negativnog utjecaja poduzeća na ljude i na okoliš.
Poduzeća obveznici dužne pažnje
Nova pravila za uključivanje dužne pažnje u upravljanje poduzećima na području EU-a primjenjivat će se na poduzeća sa sjedištem u EU-u i na poduzeća sa sjedištem izvan EU-a, bez obzira na gospodarski sektor kojem pripadaju, slika 1. Poduzeća obveznici dužne pažnje će identificirati i tamo gdje je potrebno spriječiti, prekinuti ili ublažiti negativan utjecaj svojih aktivnosti na ljude (npr. dječji rad, ropstvo, izrabljivanje radne snage) i na okoliš (npr. onečišćenje, degradaciju okoliša, gubitak bioraznolikosti). Povrh toga poduzeća obveznici dužne pažnje će pratiti i procjenjivati negativne utjecaje svojih partnera u cijelom lancu vlastitih aktivnosti, što tako uključuje dobavljače, subjekte povezane sa skladištenjem, transportom, distribucijom i prodajom proizvoda, gospodarenjem otpadom i sl.
Zahtjevi dužne pažnje za poduzeća
Poduzeća će svoje poslovanje morati uskladiti s ciljevima Pariškog klimatskog sporazuma i provesti plan tranzicije na klimatski neutralno gospodarstvo, sve s konačnim ciljem ograničavanja globalnog zatopljenja na 1,5 °C. Tako će primjerice u velikim poduzećima s više od 1000 zaposlenika ispunjavanje ovih ciljeva utjecati i na varijabilni dio plaće predsjednika uprave ili glavnog direktora. Zahtjevi dužne pažnje odnosit će se i na suradnju s izravnim poslovnim partnerima s kojima poduzeće surađuje, ali i na institucije i aktiviste za ljudska prava i zaštitu okoliša. Djelovanje s dužnom pažnjom podržat će se mogućnošću mehanizma žalbe na poslovanje poduzeća i obvezom praćenja provođenja mjera dužne pažnje, slika 2.
Nadzor nad obvezom dužne pažnje i moguće sankcije za poduzeća
Nadzor nad obvezom dužne pažnje i moguće sankcije za poduzeća provodit će nacionalna nadzorna tijela na razini svake države članice. Poduzeća koja se neće pridržavati obveze dužne pažnje snosit će odgovornost za štetu učinjenu ljudima i okolišu te će biti sankcionirana na odgovarajući način, slika 3.
Zaključno
Europski parlament kontinuirano poziva na veću odgovornost poduzeća prema identificiranju negativnih utjecaja poslovanja poduzeća na ljude i na okoliš, potom na slijedno utvrđivanje i provođenje sveobuhvatnih postupaka za izbjegavanje ili ublažavanje tih negativnih utjecaja.
Usvojeno stajalište Europskog parlamenta o dužnoj pažnji poduzeća predstavlja svojevrsnu prekretnicu u promišljanju uloge poduzeća u društvu. Obveza dužne pažnje usmjerena je prema budućnosti cjelokupnog društva s poduzećima koja se prema ljudima i okolišu odnose odgovorno, a nikako ne s poduzećima koja izrabljuju ljude i uništavaju okoliš.
Matija Hlebar