Nova generacija LFP NG baterija

Vrijeme čitanja: 12 min

Victron Energy Lithium NG baterije su litij željezo fosfatne (LiFePO4 ili LFP) baterije dostupne u različitim kapacitetima s nazivnim naponom 12,8 V, 25,6 V i 51,2 V. Mogu se spojiti serijski, paralelno ili serijski/paralelno.  Dozvoljen je spoj do 50 baterija u baterijsku banku što omogućuje realizaciju baterijske banke do 192 kWh u 12 V sustavu, 384 kWh u 24 V i 256 kWh u 48 V sustavu. Ovo je najsigurniji dostupan tip litijevih baterija i može zadovoljiti većinu primjena skladištenja energije. Iz dosadašnjih nastavaka serijala upoznali smo glavne značajke LFP baterija i ovdje će se nastojati objasniti samo glavne značajke koje se vežu uz LFP NG baterije.

Integrirani sustav za balansiranje ćelija, nadzor temperature i napona ćelija

U baterijama  se nalazi zaštitno-nadzorni sklop za ujednačavanje ćelija, nadzor temperature i napona ćelija (engl. balancing, temperature and voltage control system, BTV). BTV sklop u bateriji razmjenjuje podatke se vanjskim uređajem za nadzor baterija (engl.  battery management system,  BMS). BTV sklop u bateriji prati svaku pojedinu ćeliju, ujednačava međusobno napone ćelija i u slučaju preniskog ili previsokog napona, niske ili previsoke temperature pojedine ćelije, šalje alarmnu dojavu iz baterije prema vanjskom BMS sustavu. Ovisno o alarmu BMS sustav potom isključuje uređaje koji prazne ili pune baterije. LFP baterije se ne smiju primijeniti bez pripadnog BMS-a. U slučaju serijskog i/ili paralelnog spoja nekoliko LFP baterija odgovarajući BTV sklopovi pojedinih baterija se serijski povezuju informacijskim kabelima koji izlaze iz baterije. Početak i kraj tako serijski spojenih informacijskih kabela baterija spaja se na vanjski BMS.

Integrirani mjerni otpornik za mjerenje struje baterije

Podaci o bateriji (napon baterije, struja i temperatura) prenose se u BMS i tamo se procjenjuju, tj. izračunati će se stanje napunjenosti, koje se zatim može očitati putem VictronConnecta ili GX nadzornog računala, a ovisno o stanju stvaraju se i izdaju signali za upravljanje trošilima, upozorenja i alarmi.

Nadzor baterije preko VictronConnect aplikacije ili preko GX uređaja i VRM portala

BMS automatski prepoznaje napon sustava i broj baterija u paraleli kao i  serijske ili serijsko/paralelne spojeve baterija. Nadzor i upravljanje parametrima baterije odvija se preko Bluetooth sučelja na pametnom telefonu iz programske aplikacije VictronConnect, no baterija se može nadzirati i preko  GX nadzornog uređaja na Victron remote management portalu (VRM) portalu. Vidi status ćelija, naponi, struja baterije i temperatura u stvarnom vremenu. BMS također automatski osvježava firmware baterije.

Jednostavna montaža

Montažni nosači što dolaze uz bateriju olakšavaju instalaciju i osiguravaju bateriju od klizanja i prevrtanja. Po želji, baterije se također mogu učvrstiti zateznim trakama.

Povećani stupanj zaštite (IP 65)

NG LFP baterije su učinkovito zaštićene od utjecaja prašine i mogu izdržati vodene mlazove pod niskim pritiskom, što ih čini prikladnim za okruženja gdje postoji izloženost prašini i vodi.

Niska stopa samopražnjenja

Stopa samopražnjenja iznosi najviše 3 % kapaciteta baterije mjesečno. To znači da napunjena baterija može godinu dana stajati bez nadopunjavanja, što će zadovoljiti sve primjene koje su povezane s jednogodišnjim ciklusom, dovoljno je bateriju barem jednom godišnje napuniti ako sustav nije u upotrebi!

BMS alarmni signali i BMS akcije

Baterija komunicira s BMS-om preko BMS kabela. BMS kabeli izlaze iz baterije. Jedan kabel ima muški, drugi ima ženski  konektor. Ako imamo samo jednu bateriju ovi kabeli se spajaju izravno u BMS. Ako imamo više baterija BMS kabeli se spajaju u seriju (u lanac) i to  bez obzira kako su baterije električki spojene. Jedino što je bitno je da sve baterije budu spojene u lanac koji završava tj. počinje s BMS-om. Ako je potrebno može se naručiti i produžni kabel potrebne duljine. Pri spajanju BMS kabela je  praktički nemoguće pogriješiti.

 Baterija prati napon ćelije, struju i temperaturu baterije. BMS neprestano obrađuje te podatke i dodatno uz prikazivanje stanja u aplikaciji VictronConnect i/ili kroz GX uređaj, prema potrebi stvara upozorenja i alarme. Kako bi zaštitio bateriju, BMS alarmnim signalima isključuje trošila i/ili punjače ili generira samo predalarm kako bi korisnik imao neko vrijeme za poduzimanje protumjera.

Ovo su moguća upozorenja i alarmi kao i odgovarajuće radnje BMS-a:

  • napon ćelije ≤ 3.0 V; BMS stvara signal predalarma, signal služi za poduzimanje akcije
  • napon ćelije ≤ 2.8 V; BMS stvara alarm preniskog napona nakon 30 s u tom stanju; signal služi za isključenje trošila
  • napon ćelije ≥ 3.6 V; BMS stvara alarm previsokog napona; signal služi za isključenje punjača
  • temperatura u bateriji < 5 °C; BMS stvara alarm preniske temperature; signal služi za isključenje punjača
  • temperatura u bateriji > 50 °C; BMS stvara alarm previsoke temperature; signal služi za isključenje punjača.

 Pred-alarm

Namjena pred alarma je upozoriti da će BMS uskoro isključiti trošila zbor preniskog napona neke ćelije (≤ 3.0 V), a da korisnik to primijeti i da se tako izbjegne primjerice neočekivano gašenje svjetla u trenutku složenog manevra broda. Stoga je indikaciju pred-alarma potrebno izvesti vizualno i zvučno dobro uočljivo. Nakon pojave pred-alarma i ako trošila i dalje troše, tada će kroz 30 sekundi doći do signala za isključenje trošila i isključenja pred-alarma. U tih 30 sekundi korisnik može smanjiti potrošnju sustava kako bi izbjegao isključenje svih trošila. Ako napon ponovno počne rasti jer je korisnik uključio i punjač, pred-alarm se opet pali i ostaje upaljen sve dok napon najniže ćelije ne poraste preko 3.2 V.

 Djelovanje BMS-a

Dva su osnovna načina kako BMS upravlja trošilima ili punjačima, slika 2.:

  1. a) slanjem uključi/isključi signala prema trošilima i punjačima
  2. b) prekidanjem strujnog kruga trošila ili punjača sklopkom unutar sebe ili vanjskim sklopnikom.

 Trenutačno postoje 2 različita BMS modela koji se mogu koristiti s LFP NG baterijom, slika 2. Osnovni primjeri spoja su na slici 3. Oba modela imaju Bluetooth komunikacijsko sučelje:

– smallBMS NG stvara signale za isključenje punjača i trošila, stvara pred-alarm signal, ima upravljački ulaz za daljinsko upravljanje sustavom i predviđen je za manje otočne sustave bez dvosmjernih pretvarača. U slučaju niskog napona neke ćelije, BMS će poslati signal za isključenje trošila no prije slanja tog signala poslat će i signal pred-alarma koji ukazuje na neizbježno skoro isključenje baterije. U slučaju visokog napona neke ćelije ili niske/visoke temperature baterije, BMS će poslati signal za isključenje punjača. Ako se baterije ipak nastavljaju i dalje prazniti ili prepunjavati, ugrađeni sklopnik će isključiti bateriju iz strujnog kruga kako bi je zaštitio.

Lynx smart BMS NG model je predviđen za Lynx sabirnički sustav opisan u prethodnim nastavcima. On također stvara signale za isključenje punjača i trošila kao i pred-alarm signal, no može upravljati i dvosmjernim pretvaračima, MPPT regulatorima u većim sustavima preko nadzornog računala i automatski uključene DVCC nadzorne opcije (namjerno ne ulazimo u opis DVCC funkcije jer je opširan!). U njemu je sklopnik za prekidanje strujnog kruga u plus sabirnici kao i mjerni otpornik koji mjeri napon i svu struju koja ulazi ili izlazi iz baterije. Povezuje se s nadzornim računalom preko VE.Can sabirnice i ima ulaz za daljinsko upravljanje uključi/isključi. Dodatno upravljanje (uključi/isključi/standby) moguće je i preko Bluetooth sučelja i VictronConnect aplikacije  ili kroz GX nadzorno računalo.

Punjenje LFP NG baterije iz alternatora

LFP NG baterije imaju vrlo mali unutarnji otpor i povući će iz alternatora (koji je tehnološki pripremljen za olovne baterije s većim otporom) i veće struje što može dovesti do uništenja alternatora. Kako bi priključenje alternatora i punjenje LFP NG baterije bilo bez posljedica po alternator, vrijede osnovne smjernice prema slici 4.:

  • osigurati da je alternator barem dva puta veći od kapaciteta baterije (200 A alternator može puniti 100 Ah bateriju, 60 A alternator će brzo stradati puneći 100 Ah bateriju)
  • primijeniti između alternatora i LFP baterije uređaj koji omogućava ograničenje struje, primjerice DC/DC pretvarač Orion XS
  • primijeniti alternator opremljen temperaturno reguliranim regulatorom koji će mjerenjem vlastite temperature dopuštati tek struju koja neće pregrijavati alternator.

Osvježavanje osnovnih programa baterije i BMS-a

Čim se BMS spoji s VictronConnect aplikacijom ili u slučaju Lynx Smart BMS-a  s GX uređajem, BMS firmware će se automatski osvježiti, a potom i firmware baterije. Zato uvijek provjerite imate li najnoviju verziju VictronConnecta. Time se osigurava dostupnost najnovijih verzija firmware-a BMS-a i baterije. Aplikacija VictronConnect će sam zatražiti osvježavanje pri prvom povezivanju i potrebno je samo slijediti upute i dozvoliti osvježavanje. Ako se jedna ili više baterija naknadno doda u sustav, BMS će to prepoznati i automatski  osvježiti tu bateriju osnovnim programom.  Da biste u svakom trenutku provjerili bateriju i verziju firmvera BMS-a, učinite sljedeće, slika 5:

1) Spojite se na BMS pomoću aplikacija VictronConnect (prethodno preuzmite najnoviju verziju!).

2) Kliknite na ikonu u gornjem desnom kutu za prijelaz na stranicu Postavki

3) Na stranici Postavki kliknite na tri točkice (simbol za odlazak na stranicu s informacijama o proizvodu)

4) Potražite tekst  “Ovo je najnovija verzija“. To je rezultat osvježavanja osnovnih programa.

5) Za pregled verzije osnovnih programa svih baterija, vratite se na stranicu Postavke i kliknite na oznaku  Baterija. Ako je više baterija instalirano, odaberite bateriju klikom na broj baterije (crveni krug).

Ako BMS nema zadnju verziju osnovnih programa, bez obzira na razlog, obavezno provedite ažuriranje, jer tada niti baterije neće biti na posljednjoj mogućoj verziji osnovnih programa. Detalje osvježavanja osnovnih programa ako zapnete ipak pogledajte u  priručnik BMS-a.

Prvo punjenje prije upotrebe

Ako baterijska banka predviđa spoj nekoliko baterija u seriju, potrebno je napuniti svaku bateriju zasebno prije spajanja. Naime, baterije dolaze iz tvornice napunjene oko 50% zbog transportne sigurnosti. Zbog mogućih različitih transportnih puteva i stajanja na skladištu može se dogoditi da baterije istog kapaciteta budu različito napunjene u trenutku uključenja u seriju u instalaciju. Ta razlika u napunjenosti baterija spojenih u seriju ostaje trajno prisutna, jer će punija baterija prekinuti punjenje serijskog sloga, a praznija baterija će prekinuti pražnjenje serijskog sloga. Ako se ne napune obje baterije, svaku zasebno do vrha, velika je vjerojatnost da zapravo imamo niži raspoloživi kapacitet serijskog sloga, ponekad i značajno manji od nazivnog. Ako su baterije spojene u paralelu, onda ih nije potrebno zasebno puniti do kraja, već će se prvo punjenje izvesti u paralelnom spoju, kao i svako kasnije.  Ipak, prvo punjenje preporučuje se učiniti zapravo uvijek kako bi se sve ćelije u  bateriji ujednačile i time osigurao odmah u početku nazivni kapacitet, kako pojedinačne baterije, tako i  sloga u kojem se nalazi, ali i da bi korisnik (i prodavatelj) imali dokaz da su baterije bile ispravne pri preuzimanju.

Prvo punjenje se uvijek izvodi pod nadzorom BMS-a i uz postavljanje ispravnog profila punjenja u punjaču. Provjerite da BMS i punjač  komuniciraju tako da odvrnete jedan komunikacijski konektor iz baterije i da se punjenje prekine. Ta provjera je dokaz da će BMS moći isključiti punjač i u slučaju stvarne potrebe i da neće doći do prepunjavanja i na kraju uništenja baterije. Baterija je potpuno napunjena kada punjač baterija dosegne stanje mirovanja (engl. float) i stanje baterijskih ćelija u aplikaciji VictronConnect se očita kao uravnoteženo (engl. balanced). Ako je status baterije nepoznat (engl. unknown) ili neuravnotežen (engl. imbalanced), punjač baterije će se ponovno pokrenuti, možda i više puta dok se stanje ćelija ne uravnoteži.

Neka vas ne zbuni što će se punjač ako su ćelije jače razdešene više puta isključivati i uključivati pod djelovanjem BMS-a. Naime punjač je neko vrijeme u stanju punjenja, potom ga najpunija ćelija isključi. I tada kreće ujednačavanje , tj. prelijevanje energije iz najpunije ćelije  u one manje pune. To prelijevanje energije odvija se sa strujom od svega 1.8 A i može uistinu potrajati, ako su ćelije ozbiljnije neuravnotežene. Potom nakon nekoliko minuta ujednačavanja napon ćelije s najvišim naponom je opet takav da će se punjač pod djelovanjem BMS-a uključiti. Ako su ćelije potpuno ujednačene, tada se punjač neće isključiti do kraja punjenja. Kada napon tijekom punjenja dođe do 14,2 V, punjenje prelazi u apsorpcijsku fazu gdje se više ne podiže napon. Proces punjenja završava ako je struja iz punjača gotovo pala na nulu, punjač je u stanju apsorpcije, a preko VictronConnecta očitavate napon baterije u apsorpciji 14,2 V i svaka ćelija ima 3.55 V +/- 0.01 V. Ako je punjač već došao do kraja vremena apsorpcije, što prepoznajete da je napon punjača na naponu mirovanja 13,5 V, a ćelije još uvijek nisu ujednačene, tada možete ponoviti postupak punjenja. Ovo će možda biti potrebno napraviti i nekoliko puta. Dobro je bateriju odmoriti i pustiti da se ćelije same izjednače, pa nastaviti kroz nekoliko sati novim punjenjem. Bateriju odspojite s punjenja i provjerite napon baterije i pojedinih ćelija kroz nekoliko sati, napon bi morao biti svakako iznad  12.8 V  i to  13.2 V ili veći. Napon ćelija se ne smije razlikovati za više od  0,01 V međusobno.

Zato je važno jednom mjesečno napuniti bateriju do kraja kako bi se ćelije ujednačile! Ako se sustav koristi intenzivno, dakle više ciklusa punjenja i pražnjenja svakog dana ili tjedna, ili se sustav duboko prazni, potrebno je više apsorpcijskog vremena mjesečno za ponovljeno ujednačavanje baterija (4 do 6 h!).  Primijetite da viši napon baterije, odnosno ćelija neće ubrzati ujednačavanje. Brzina ujednačavanja je definirana u sklopovima u bateriji malom strujom izjednačavanja (svega 1,8 A) i na nju se ne može utjecati iz punjača većom strujom ili naponom!!!! Ćelije jednostavno moraju imati dovoljno vremena da se same ujednače na 3,55 V +/- 0,01 V  pri ustaljenom naponu na bateriji u fazi apsorpcije od 14,2 V.

Ako su baterije spojene u seriju, ako se prazne visokom strujom pražnjenja, ako se pune kratkotrajno ili nedovoljnim naponom tada će ćelije brže postati neujednačene. Tada se moraju tjedno puniti do kraja kako bi se ćelije ujednačile.

Profil punjenja

Slika 7. prikazuje tipično podešenje punjača i tri karakteristična područja procesa punjenja za LFP bateriju kapaciteta C. Prvo područje je područje udarnog punjenja ustaljenom strujom (engl. bulk charge). U tom području se podiže napon punjača tako da struja uvijek ima ustaljeni zadani iznos.  Kad napon baterije dostigne 14,2 V, ulazi se u stanje apsorpcije (engl. absorption state). Napon više ne raste, a struja opada prema nuli. Baterija je puna kada struja padne praktički na nulu. Trajanje apsorpcije se postavlja uobičajeno na 2 h. Po završenoj apsorpciji nakon isteka 2 h, slijedi stanje mirovanja (engl. float state) gdje se napon punjača postavlja na 13.5 V.  U ovom stanju punjač se može isključiti jer je punjenje gotovo. Ukupno 5 baterija se može spojiti u paralelu pri punjenju. Neće doći do oštećenja u takvom spoju zbog neznatnih razlika u naponu pojedine baterije zbog otpora kabela ili razlika u unutarnjim otporima samih baterija.

Pri punjenju je važna brzina punjenja. Brzina punjenja govori koliko će se kapaciteta napuniti u bateriju po satu punjenja (C / h). Brzina punjenja je tako i ustaljena struja punjenja kroz sat vremena! Brzina punjenja, ali i pražnjenja ovisi o temperaturi baterije. Punjenje baterije dozvoljeno je samo u rasponu temperature baterije  od +5 °C do +50 °C. Pri temperaturi ispod 15 °C struja punjenja mora biti smanjena na najviše 0.3 C. Pri temperaturama iznad 35 °C struja punjenja također mora biti smanjena, slika 8. Pražnjenje baterije dozvoljeno je u rasponu od -20 °C do +50 °C. baterije.  Pri temperaturi ispod 0 °C struja pražnjenja mora biti smanjena na 0.5 C.  Ako baterija prijeđe preko 50 °C , BTV sklop u bateriji će poslati BMS uređaju nalog za isključenje punjača. Isto će se dogoditi ako temperatura pri punjenju padne ispod 5 °C jer je građevni materijal LFP baterije podložan razaranju pri punjenju ispod 5 °C. BTV sklop u bateriji će preko BMS-a poslati i nalog za isključenje punjača ako bilo koja ćelija prijeđe 3,6 V. Ovaj način djelovanja BMS uređaja podrazumijeva punjač opremljen upravljačkim ulazom za isključenje punjenja.

Pri punjenju i pražnjenju velikim ustaljenim strujama razvija se više topline koja nije povoljna za bateriju. Više topline može tražiti više prostora oko baterije za hlađenje ili pak prisilnu ventilaciju. Kratkotrajni impulsi struje pražnjenja ili punjenja u trajanju do 10 s mogu biti i do 2 C bez posljedica za bateriju!

Baterijske banke s različitim kapacitetima baterija i različite starosti

Prilikom izrade baterijske banke idealno bi bilo da sve baterije budu istog kapaciteta, starosti i modela. No postoje situacije kada se preispitujemo, primjerice ako je potrebno povećati kapacitet dodavanjem više baterija ili ako je potrebno zamijeniti samo jednu bateriju u baterijskoj banci. Intuitivno, zbog elektronike i BMS-a model baterije bi ipak trebao biti uvijek isti. Vrijede sljedeća pravila:

  • Ako su baterije spojene u paralelu dozvoljeno je spajanje i različitih kapaciteta i različite starosti.
  • Ako su baterije u serijskom spoju moraju sve imati isti kapacitet, a starost baterija se ne smije razlikovati za više od 3 godine.
  • Ako se mijenja u serijsko/paralelnom spoju baterija koja se nalazi u serijskom spoju, ona mora imati isti kapacitet kao i stara, a starost baterija a starost baterija se ne smije razlikovati za više od 3 godine.
  • Aku su baterije spojene u serijsko/paralelnom spoju i mijenja se jedna cijela od nekoliko paralelnih grana, tada je dozvoljeno spojiti novu granu različitog kapaciteta i starosti.

 Obrazloženje ovih pravila: Spajanje starih baterija (kojima je starenjem opao kapacitet) u seriju s novim baterijama ili spajanje različitih kapaciteta u serijski spoj uzrokovat će neravnotežu između baterija. Ta će se neravnoteža s vremenom povećati i uzrokovati dodatno opće smanjenje kapaciteta baterije. Baterija s najmanjim kapacitetom bi odredila ukupni kapacitet serijskog niza, ali u stvarnosti će se ukupni kapacitet serijskog niza s vremenom još i dodatno smanjiti. Ako je baterija od 50 Ah spojena u seriju s baterijom od 100 Ah, ukupni kapacitet niza je 50 Ah. Ali s vremenom, baterije postaju neuravnotežene i dočim neravnoteža postane, recimo 10Ah, ukupni kapacitet baterije bit će 50 Ah – 10 Ah = 40 Ah.  Ćelije najpunije baterije će imati vjerojatno prenapon tijekom punjenja jer ne mogu poslati višak energije u ćelije drugih serijski spojenih baterija. Isto vrijedi i pri pražnjenju. BMS će stoga stalno i sve više prekidati rad sustava.

Lokalni i daljinski nadzor baterija

Parametri baterija koji se mogu očitati iz BMS-a ovise o komunikacijskom kanalu s BMS-om. S BMS-om  može se lokalno komunicirati Bluetooth sučeljem preko VictronConnect aplikacije ili preko zaslona spojenog na GX uređaj koji je pak spojen preko VE.can sabirnice s BMS-om.  Pristupom na VRM portal preko interneta uz GX uređaj ili pristupom VRM portalu iz VictronConnect aplikacije (preko interneta uz GX uređaj) moguće je i daljinski nadzirati baterije.

Svi kanali komunikacije s BMS-om  mogu iz BMS-a pročitati: stanje ujednačenja, najveći i najmanji napon ćelija, najveća i najmanja temperatura ćelija, broj baterija u spoju, broj ćelija u bateriji, broj baterija u seriji, broj baterija u paraleli, napon baterije, temperaturu baterije. Dodatno, samo VictronConnect preko Bluetooth sučelja iz BMS-a može pročitati i serijski broj baterije, kapacitet, verziju firmware-a, struju baterije i napone pojedinih ćelija baterije.

Za pogled u bateriju otvorite aplikaciju VictronConnect i na popisu uređaja dodirnite BMS koji je povezan s baterijama, slika 9. (lijevo). Dodirnite karticu Baterija za pregled svih parametara baterije. Svaka baterija pak ima svoju takvu stranicu. Do nje se dolazi listanjem stranica (na mjestu označnom crvenim krugom). Imajte na umu da se poruke upozorenja, alarma ili greške prikazuju samo dok ste aktivno povezani s BMS-om putem VictronConnecta. Aplikacija nije aktivna u pozadini i nije aktivna čim se zaslon ugasi.

Za daljinski uvid u bateriju otvorite „remote console“ funkciju na VRM portalu vaše instalacije i s popisa uređaja kliknite na Lynx Smart BMS NG, slika 9. desno. Pomaknite se prema dolje do izbornika  ‘System’ i otvorite podizbornik klikom za pregled svih dostupnih parametara baterije/baterija.dodatno, preko VRM portala može se daljinski pratiti u realnom vremenu (čitanje stanja svake minute) sve glavne parametre i varijable baterije, slika 10.

 

Zaključak

Nove Victron LFP NG baterije zajedno s odgovarajućim BMS uređajima su nastavak dosadašnje serije LFP smart baterija. Možda najvažnija značajka je smanjenje samopražnjenja pri stajanju baterije, tako da se ne može dogoditi da višegodišnjim mirovanjem jednom puna baterija se sama isprazni i uništi! Napravljeni su  značajni iskoraci u mogućnosti daljinskog praćenju stanja i varijabli baterije što do sada nije bilo dostupno. BMS automatski prepoznaje raspored, kapacitet i broj baterija u baterijskoj banci. Povećan je najveći dozvoljeni spoj baterija s 20 na 50 baterija čime je poveća kapacitet najveće moguće baterijske banke. Naoko sve ove prednosti se mogu činiti bezznačajnim, ali oni koji bolje poznaju Victron opremu vidjet će kako su „dorade“ napravljene upravo na mjestima i na način kako se priželjkivalo.

I ovaj puta ograničili samo se na prenošenje osnovnih novosti i tek uvid u funkcije. Znatiželjni će se kao i obično javiti ili sami proučiti originalne upute proizvođača. Ovaj članak nikako ne zamjenjuje originalne upute uz uređaje, kao ni činjenicu da je projektiranje i izvedbu električnih instalacija potrebno povjeriti ovlaštenim i osposobljenom projektantima i izvođačima! Oprez! To što kroz članak razumijete više nego prije ne čini vas niti osposobljenim niti ovlaštenim, već sada možete sigurnije razgovarati s projektantom i izvođačem vaše instalacije.

josip.zdenković@schrack.hr

 

 

 

Je li vam ovaj tekst pomogao?
Dislike 0
Pogleda: 198