Učenički info dani 2025

Vrijeme čitanja: 4 min

Uvod

Od 12. ožujka do 4. travnja 2025. održali smo Schrack Technik učeničke info dane. Posjetili smo 18 škola i dotaknuli 500 učenika i 40 njihovih profesora. Ove godine željeli smo pokazati mogućnost primjene besplatnog programskog alata SCHRACK DESIGN u izvođenju praktične nastave električnih instalacija. Događanje je trajalo dva sata i sastojalo se od:

    • predavanja o programu SCHRACK DESIGN s demonstracijom rada u živo
    • praktične radionice izrade razdjelnika prema dokumentaciji izrađenoj u SCHRACK DESIGN-u
    • predbilježbe za besplatne priručnike: Električne instalacije i Otočni fotonaponski sustavi.

Osnovno o SCHRACK DESIGNU

Izgradnja novog ili rekonstrukcija starog razdjelnika mora zadovoljavati norme. U SCHRACK DESIGN-u projektiraju se niskonaponski razdjelnici prema važećim normama za razdjelnike HRN EN 61439-1, -2, -3.  Program SCHRACK DESIGN je besplatan! Program je naslonjen na SCHRACK bazu komponenata, tj. na SCHRACK mrežnu trgovinu i SCHRACK kataloge, slika 1.

SCHRACK DESIGN je namijenjen projektantima, električarima, svima onima koji grade razdjelnike do 1600 A. SCHRACK DESIGN omogućava izradu kvalitetne i cjelovite dokumentacije razdjelnika, slika 2. Dokumentaciju je moguće personalizirati, tj. ubaciti logo i podatke onoga tko projektira. Svi listovi dokumentacije povezani su jedinstvenim brojem koji se automatski dodjeljuje prilikom svakog tiskanja projekta.

Osim crtanja montažnog nacrta, električne jednopolne i višepolne sheme SCHRACK DESIGN osigurava i termičku provjeru razdjelnika do 1600 A prema IEC TR 60890. Za razdjelnike do 630 A temperatura u razdjelniku provjerava se pri vrhu razdjelnika, a za razdjelnike do 1600 A u tri točke, slika 3.

Poštivajući ugradne uvjete razdjelnika, svojstva ugrađenih komponenat, izvedbu ožičenja i hlađenja razdjelnika izvješćem proračuna zagrijavanja potvrđuje se izbor razdjelnika, tj podobnost razdjelnika za projektirani smještaj i ožičenje opreme u razdjelniku. Izvješće potvrđuje da se oprema u razdjelniku u radu neće zagrijavati preko dozvoljenih temperatura, slika 4.

Prilikom dodavanja opreme u razdjelnik program ukazuje ako je prijeđena dozvoljena radna temperatura neke komponente, slika 5.

Dodatne funkcionalnosti programa

SCHRACK DESIGN je otvoren program, tj. u njemu se mogu rabiti i vlastito definirane komponente. Za neku „ne SCHRACK“ komponentu potrebno je unijeti tek jednostavne osnovne podatke i crteže simbola i ona postaje SCHRACK DESIGN kompatibilna, slika 6.

Iz dijelova shema mogu se stvarati makro skupine za kasnije jednostavno korištenje (ponavljanje) u istom ili novom razdjelniku. Makro skupine se mogu organizirati u mape, a moguć je uvoz i izvoz makro skupina poradi dijeljenja s drugima, slika 7.

Korištenje unaprijed stvorenih SCHRACK predložaka ubrzava se rad u SCHRACK DESIGN-u. Predložak obuhvaća izbor razdjelnika, stvaranje popisa komponenata u razdjelniku, crtanje montažnog crteža i crtanje električnih shema, slika 8. Predložak se po potrebi može dopuniti, tj. prilagoditi stvarnom projektu. Trenutačno je na raspolaganju preko 500 gotovih predložaka.

Automatsko crtanje shema je posebna funkcionalnost koja ubrzava rad. Primjerice, može se nacrtati detaljno višepolna shema, a onda automatski nacrtati jednopolna. Najčešće su potrebne  tek minimalne dorade automatski nacrtane sheme, slika 9.

Sve četiri upravo opisane dodatne funkcionalnosti u SCHRACK DESIGN-ponovljene su  na slici 10.

Iz projekta u SCHRACK DESIGNu moguće je otisnuti cjelovitu dokumentaciju. Dodatno,   preko SCHRACK mrežne trgovine može se dobiti jednim klikom ponuda ili se može poslati narudžba za opremu iz projekta. Također moguće je izvesti popis opreme u Excell formatu radi pripreme troškovnika u Excellu, slika 11.

Kako do SCHRACK DESIGN-a?

SCKRACK DESIGN se može besplatno preuzeti ovdje, slika 12. Nakon instalacije programa SCHRACK DESIGN mogu se pročitati upute, preuzeti brošura, a na raspolaganju za samoobrazovanje su i brojni video zapisi koji prate novosti kroz razvojne verzijame programa, slika 13.

Praktična radionica

Radionica je obuhvaćala izradu dva razdjelnika: energetski i informacijski razdjelnik. Za potrebe radionice napravljen je poseban predložak koji se nalazi i u kolekciji predložaka pri instalaciji programa SCHRACLK DESIGN, slika 14.

Na događanje donijeli smo sav potreban materijal za izradu razdjelnika. Izgrađene razdjelnike smo na kraju događanja ostavili školama kao donaciju školama, tj njihovim vrijednim učiteljima kao pomoć u izvođenju nastave iz električnih instalacija, slika 15.

Kako bismo aktivno uključili sve učenike omogućili smo snimanje izrade razdjelnika i kombinirali signal kamere i računala na prezentacijsko platno ili pametnu ploču. Sve što smo od škole koristili je bio HDMI ulaz projektora ili pametne ploče, slika 16.

Energetski razdjelnik

Izabrali smo dva učenika koji su sastavljali energetski razdjelnik. Za vrijeme izrade stalno su ispred sebe imali električne i montažne sheme. Tražili su komponentu po komponentu iz sheme u kutiji s materijalom, a potom smo zajedno čitali i razgovarali o svakoj komponenti prije nego su je postavili na mjesto u razdjelnik, slika 17.  Ako nešto nismo znali učenici su pitali Google ili Chat GPT i onda pročitali svima nama! Nakon postavljanja opreme u razdjelnik učenicima je predstavljen tipičan rad na ožičenju unutar razdjelnika: skidanje izolacije s vodiča s odgovarajućim kliještima, prešanje izolacijskih tuljaka, postavljanje sabirničkih vilica…

Informacijski razdjelnik

Za informacijski razdjelnik objašnjena je ideja čemu on služi. Danas naše kuće imaju optičke vodiče do kuće, a unutar kuće želimo razvesti instalaciju bakrenim instalacijskim kabelom, slika 18.

Za bakreno kabliranje u zgradarstvu objašnjena je konstrukcija informacijskog instalacijskog kabela, slika 19.

Prilikom kabliranja bakrom bitno je razumjeti pojmove „klasa“ i „kategorija“ sukladno važećim normama za informacijske instalacije.  Pojam kategorije se odnosi na komponente instalacije (kabel, priključnice, prespojni panel…), a pojam klase se odnosi na izvedeni dio  instalacije, od prespojnog panela do priključnice u prostoru, slika 20. Najslabija kategorija neke komponente određuje i klasu instalacije. A tek klasa koja se potvrđuje mjerenjem i izvješćem garantira i najveću moguću frekvenciju signala kroz instalaciju.

Učenicima je objašnjena konstrukcija optičkog vlakna. Važno je bilo upozoriti ih na dimenzije optičkog vlakna i kako se u optički kabel nikada ne smije gledati jer se može trajno oštetiti vid! Također pokazane su im konstrukcije kako se od optičkog vlakna dolazi do optičkog kabela, slika 21.22. i 23. Ukazano im je kako optičkom vlaknu ne smetaju elektromagnetska polja već samo prljavština!

I pri izradi ovog razdjelnika učenici su imali shemu ispred sebe i izabirali, komentirali i ugrađivali opremu u razdjelnik. Nakon ugradnje optičkog ulaznog dijela, slika 24., odradio se bakreni izlazni dio, slika 25. Cjelovita shema prikazana je na slici 26.

Posebno zanimljiva bila je montaža S-JACK modula na krajeve završetaka bakrenog instalacijskog kabela i ubacivanje modula u prespojni panel. Tu smo se svi zajedno dobro namučili, slika 27. Neki su ovo radili po prvi puta, no bilo je i vrlo vještih učenika.

Nakon napornog rada ispred nas su bila dva razdjelnika, slika 28. Razdjlenici i sva oprema u njima ostali su u školama za učeničke vježbe.

Priručnici

Kao nagradu za uloženi trud svi učenici koji su to željeli mogli su se registrirati za preuzimanje besplatnih priručnika Električne instalacije i Otočni fotonaponski sustavi, slika 29. Priručnici su im naknadno dostavljeni na škole! Također i škole su dobile (i uvijek mogu dobiti!) priručnike za nastavnike i svoje knjižnice. Vrlo je jasno i više puta komuncirano: svatko tko želi i ima interesa može dobiti svoj besplatan primjerak, od učenika do nastavnika.

Zaključak

Na kraju radionice zamolili smo učenike i za anonimno mišljenje o radionici, tj što mi možemo za novu generaciju napraviti dogodine bolje.  Zahvaljujemo se učenicima na aktivnom sudjelovanju, ali i nastavnicima i ravnateljima škola što su nam omogućili dolazak i radionicu.  Dogodine ćemo nastojati doraditi Schrack učenički info dan s brojnim idejama koje smo prikupili ove godine!

Kako bismo vam barem malo dočarali gdje smo to sve bili, ali  i atmosferu, pogledajte zapise sa nekih stranica škola koje su odlično otkrile  kako se i na ovaj način može privući nove učenike, slika 30.

Strukovna škola Đurđevac

Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo Rijeka

Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška

Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška

Srednja škola Dugo Selo

Elektrostrojarska obrtnička škola Zagreb

Srednja škola Konjščina

Obrtna tehnička škola Split  (malo “odvrtiti” do objave!)

Veselimo se novim učeničkim info danima 2026.

[email protected]

 

Je li vam ovaj tekst pomogao?
Dislike 0
Pogleda: 110